Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Skąd się wzięła tradycja łamania się opłatkiem

Zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie Wigilii Bożego Narodzenia bez łamania się opłatkami. Ten biały, cienki kawałeczek chleba ma ogromną symbolikę, ponieważ chleb przecież jest jednym z najważniejszych symboli szczęścia oraz dobrobytu. Tradycja ta powstała przed wielu laty, bowiem już w początkowych latach chrześcijaństwa, gdzie była symbolem komunii duchowej. Z upływem czasu zaczęto opłatki zabierać do domów, dla osób które z różnego powodu nie mogły uczestniczyć we mszy, żeby w pewnym momencie zostać jednym z ważniejszych symboli bożonarodzeniowych.

Jak okazuje się obecnie utrzymywanych nie tylko w naszym kraju, ale też między innymi we Włoszech, na Słowacji w Czechach. Same opłatki mają postać bardzo cienkich chlebowych płatków. Przeważnie ich kolor jest biały, ale są w sprzedaży także kolorowe wersje, przeznaczone dla zwierząt. W naszej tradycji jest nakazane, żeby na wigilię łamać się białym opłatkiem, i takie też pojawiają się najczęściej na stołach wigilijnych. Opłatki na święta robione są jedynie z białej mąki i wody, bez żadnych innych dodatków.

Z dobrze wymieszanej masy formowane są cienkie płatki, które wypiekane są następnie w piecu przez kilka minut, a potem docinane i pakowane. Produkcja opłatków odbywa się przez cały rok, lecz największe jej spiętrzenie jest w okresie między wrześniem a grudniem. Normalne opłatki można dostać w praktycznie każdym sklepie, a jeżeli ktoś będzie chciał mieć je poświęcone, to musi się po nie wybrać do któregoś z kościołów.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY